EverGreen Festival – April 10-14, 2019

EverGreen Dance Festival

April 10 – April 14, 2019

Festival Place, Sherwood Park

Evergreen Competition Schedule 2019 – EverGreen – Sherwood Park

  • Competitions may run up to 30 minutes ahead of schedule at any point.
  • Please adhere to the arrival times to ensure proper dancer warm-up
  • Awards are following each category.
  • PLEASE ENSURE CDL JACKETS ARE WORN OVER COSTUMES THROUGHOUT THE VENUE
  • REMINDER: SHOWTIME COMPETITIONS HAVE A FINAL SHOWCASE FOR TOP SCORING ROUTINES. PLEASE KEEP SUNDAY EVENING OPEN FOR THE DANCE CHALLENGE
Arrival Time Category Time WEDNESDAY
9:30 AM 11:05 AM April 10, 2019 Myah Becker Modern Solo
9:30 AM 11:05 AM April 10, 2019 Morgyn Contemporary Solo
9:30 AM 11:05 AM April 10, 2019 Valleena Little Modern Solo
9:30 AM 11:05 AM April 10, 2019 Keey Herschmiller Modern Solo
9:30 AM 11:05 AM April 10, 2019 Aurora Michaud Modern Solo
9:30 AM 11:55 AM April 10, 2019 Chase Hamilton Skip Solo
9:30 AM 11:55 AM April 10, 2019 Malcolm Bruinsma Skip Solo
9:30 AM 11:55 AM April 10, 2019 Jayda Perrault Skip Solo
9:30 AM 11:55 AM April 10, 2019 Aurora Michaud Skip Solo
9:30 AM 11:55 AM April 10, 2019 Ryleah Perrault Skip Solo
9:30 AM 11:55 AM April 10, 2019 Rory Lesage Skip Solo
9:30 AM 11:55 AM April 10, 2019 Garrett Bruinsma Skip Solo
9:30 AM 11:55 AM April 10, 2019 Trey Hamilton Skip Solo
11:30 AM 12:45 PM April 10, 2019 Ternate – Senior Jazz Trio
11:30 AM 12:45 PM April 10, 2019 Darby & Alaura Jazz Duet
11:30 AM 12:45 PM April 10, 2019 Faith & Gabby Jazz Duet
1:15 PM 2:25 PM April 10, 2019 Violet & Aurora Ballet Duet
1:15 PM 2:25 PM April 10, 2019 Jayda & Christina Ballet Duet
1:15 PM 2:25 PM April 10, 2019 Coming Home – Senior Lyrical
2:30 PM 3:30 PM April 10, 2019 Aaralyn Ball Tap Solo
2:30 PM 3:30 PM April 10, 2019 Christina Sjolin Tap Solo
3:30 PM 4:55 PM April 10, 2019 Tea Party – Inter 2 Jazz
3:30 PM 4:55 PM April 10, 2019 Serve This – Novice 2 Jazz
3:30 PM 4:55 PM April 10, 2019 Arabian Adventure – Junior 2 Jazz
5:45 PM 6:55 PM April 10, 2019 Makenna & Ryleah – Hip Hop Duet
5:45 PM 6:55 PM April 10, 2019 Jaime & Faith – Hip Hop Duet
8:00 PM 9:10 PM April 10, 2019 Keely Herschmiller – Jazz Solo
8:00 PM 9:10 PM April 10, 2019 Trinity Mack Jazz Solo
Arrival Time Category Time THURSDAY
7:15 AM 8:15 AM April 11, 2019 Rayne Parks Lyrical Solo
7:15 AM 8:15 AM April 11, 2019 Christina Sjolin Lyrical Solo
8:00 AM 9:00 AM April 11, 2019 Faith Chow Jazz Solo
8:00 AM 9:00 AM April 11, 2019 Violet Michaud Jazz Solo
8:00 AM 9:00 AM April 11, 2019 Gabby Colbourne Jazz Solo
8:30 AM 10:15 AM April 11, 2019 Conformity – Modern 2
8:30 AM 10:15 AM April 11, 2019 US – Company Modern
8:30 AM 10:15 AM April 11, 2019 Caliber – Modern 3
10:40 AM 11:40 AM April 11, 2019 Valleena Little Pointe Solo
1:00 PM 2:30 PM April 11, 2019 Faith Chow Ballet Solo
1:00 PM 2:30 PM April 11, 2019 Keely Herschmiller Ballet Solo
1:00 PM 2:30 PM April 11, 2019 Rory Lesage Ballet Solo
1:00 PM 2:30 PM April 11, 2019 Felicity Irwin Acro Solo
2:40 PM 3:40 PM April 11, 2019 Dolls – Novice 2 Ballet
3:30 PM 4:55 PM April 11, 2019 Jayda & Aurora Skipping Duet
3:30 PM 4:55 PM April 11, 2019 Rory & Ryleah Skipping Duet
4:30 PM 5:35 PM April 11, 2019 Morgyn & Trinity – Hip Hop Duet
4:00 PM 5:35 PM April 11, 2019 Felicity & Kailey Acro Duet
6:15 PM 7:25 PM April 11, 2019 You Say – Lyrical 2
7:00 PM 8:05 PM April 11, 2019 Rebecca Langford Hip Hop Solo
8:00 PM 9:05 PM April 11, 2019 I’m Home – Adult Tap
8:00 PM 9:05 PM April 11, 2019 Legendary – Adult Tap
8:00 PM 9:35 PM April 11, 2019 Friends – Adult Lyrical
8:00 PM 9:35 PM April 11, 2019 Kaitlin & Kennedy Jazz Duet
8:00 PM 9:35 PM April 11, 2019 Fever – Adult Jazz
8:00 PM 9:35 PM April 11, 2019 Together – Adult Jazz
Arrival Time Category Time FRIDAY
11:00 AM 12:40 PM April 12, 2019 Brokk’s Birds – Junior 3 Ballet
11:00 AM 12:40 PM April 12, 2019 Mamma Mia – Senior Ballet
11:00 AM 12:40 PM April 12, 2019 Tea Party – Junior 2 Ballet
11:00 AM 12:40 PM April 12, 2019 Head Above Water – Inter Ballet
11:00 AM 12:40 PM April 12, 2019 The Collection – Company Ballet
1:15 PM 2:15 PM April 12, 2019 Glam – Senior Tap
5:30 PM 7:05 PM April 12, 2019 Paladin – Competitive Acro
5:30 PM 7:35 PM April 12, 2019 Wonderful Life – Company Body Percussion
5:30 PM 7:35 PM April 12, 2019 Socks – Competitive Skipping
7:50 PM 8:50 PM April 12, 2019 The Break-Up – Senior Hip Hop
Arrival Time Category Time SATURDAY
7:30 AM 8:35 AM April 13, 2019 Kyleigh Pyrcz – Jazz Solo
9:30 AM 10:35 AM April 13, 2019 Les Petites Artistes – Primary 3 Ballet
1:15 PM 2:15 PM April 13, 2019 Keely & Mckenna – Hip Hop Duet
3:15 PM 4:20 PM April 13, 2019 Where in the World – Junior Tap
3:15 PM 4:20 PM April 13, 2019 Run – Intermediate Tap
3:30 PM 5:00 PM April 13, 2019 Shyla Badger Acro Solo
3:30 PM 5:00 PM April 13, 2019 Kaliey Kinniburgh Acro Solo
7:15 PM 8:15 PM April 13, 2019 Havana – Primary 3 Jazz
7:45 PM 8:50 PM April 13, 2019 We’re Really Hot – Intermediate 2 Hip Hop
Arrival Time Category Time SUNDAY
8:00 AM 9:00 AM April 14, 2019 The Rule Breakers
8:30 AM 9:35 AM April 14, 2019 Chase Hamilton Hip Hop Solo

SPECTATOR RULES – EVERGREEN 

**Parents**

 Please advise all family and friends attending to watch your child to adhere to the competition rules.  Parents or spectators found to infringe on the rules may cause the studio to be disqualified.

Advertisements
%d bloggers like this: